Advertisement

Sundance: ‘In the Summers,’ ‘Porcelain War’ Win Top Fest Jury Prizes

The 2024 Sundance Film Festival has announced its winners, with In the Summers taking the Grand Jury prize for U.S. Dramatic Competition and Porcelain War landing the award for U.S. Documentary Competition.

Sujo won the jury prize for the World Cinema Dramatic Competition section, and A New Kind of Wilderness won for World Cinema Documentary Competition.

More from The Hollywood Reporter

Audience awards went to Sean Wang’s Dìdi (弟弟) in the U.S. Dramatic Competition and Daughters in the U.S. Documentary Competition, with the latter also earning the Festival Favorite Award selected by audiences across all new feature films presented at the fest. Girls Will Be Girls landed the audience award for World Cinema Dramatic Competition, and Ibelin won it in the World Cinema Documentary Competition.

Elsewhere, the NEXT innovator award went to Little Death, with Irish rap biopic Kneecap winning the audience award for the NEXT section.

Sundance CEO Joana Vicente said, “We congratulate all of our artists in the program this year for their contributions to an incredible slate and Festival experience. Something we were pleasantly surprised by was how much room there was to look ahead during a time of reflection on our rich history as a launchpad for countless stories and artists that have shaped the culture over four decades.”

Said fest director Eugene Hernandez, “This is a great moment to appreciate what we’re thankful for: jurors who were committed to engaging with these works and who brought their own projects to the Festival at some point during our history, artists who were generous with their stories and their time, audiences eager to join the conversation, our home state hosting us, and our incredible staff and volunteers that make this event possible.”

Added director of programming Kim Yutani, “These awards are an opportunity to highlight resonant works across the slate that will continue to find their audiences beyond Utah and beyond our online platform — to be entrusted with their first impressions is an honor for all of us at Sundance.”

The top prizes were chosen by Debra Granik, Adrian Tomine and Lena Waithe for U.S. Dramatic Competition; Shane Boris, Nicole Newnham and Rudy Valdez for U.S. Documentary Competition; Anita Gou, Mira Nair and Rui Poças for World Cinema Dramatic Competition; and Mandy Chang, Monica Hellström and Shaunak Sen for World Cinema Documentary Competition.

Other top prizes at the fest are:

Directing Award: U.S. Documentary: Julian Brave NoiseCat and Emily Kassie for Sugarcane

Directing Award: U.S. Dramatic: Alessandra Lacorazza for In the Summers

Directing Award: World Cinema Documentary: Benjamin Ree for Ibelin

Directing Award: World Cinema Dramatic: Raha Amirfazli and Alireza Ghasemi for In the Land of Brothers

Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic: Jesse Eisenberg for A Real Pain

Jonathan Oppenheim Editing Award: U.S. Documentary to Carla Gutiérrez for FRIDA

SPECIAL JURY AWARDS

U.S. Documentary Special Jury Award for Sound: Gaucho Gaucho

U.S. Documentary Special Jury Award for the Art of Change: Union

U.S. Dramatic Special Jury Award: Ensemble to the cast of Dìdi (弟弟)

U.S. Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance to Nico Parker for Suncoast

World Cinema Documentary Special Jury Award for Craft: Nocturnes

World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematic Innovation: Johan Grimonprez for Soundtrack to a Coup d’Etat

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Original Music: Peter Raeburn for Handling the Undead

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting: Preeti Panigrahi for Girls Will Be Girls

Special Jury Award for NEXT presented by Adobe: Desire Lines

PREVIOUSLY GRANTED 2024 SUNDANCE FILM FESTIVAL AWARDS

Short Film Grand Jury Prize: Alex Lora Cercos for The Masterpiece

Short Film Jury Award: U.S. Fiction: Kate Jean Hollowell for Say Hi After You Die

Short Film Jury Award: International Fiction: An Chu for The Stag

Short Film Jury Award: Nonfiction: Jack Dunphy for Bob’s Funeral

Short Film Jury Award: Animation: Phoebe Jane Hart for Bug Diner

Short Film Special Jury Prize for Directing: Masha Ko, for The Looming

Short Film Special Jury Prize for Directing: Makoto Nagahisa for Pisko the Crab Child Is in Love

Best of The Hollywood Reporter