Advertisement

‘Fellow Travelers,’ ‘Monica,’ ‘Ted Lasso’ and Reneé Rapp Win Big at GLAAD Media Awards in L.A.

Awards season is not over just yet.

The GLAAD Media Awards went down inside the Beverly Hilton in Beverly Hills on Thursday, a ceremony that saw trophies handed out to winners across film, TV, music and media. Wayne Brady hosted the star-studded event at which Oprah Winfrey took home a Vanguard Award presented by Chilli Pepper and Paolo Presta, and Niecy Nash-Betts was honored with a Stephen F. Kolzak Award for LGBTQ visibility from pal Sharon Stone.

More from The Hollywood Reporter

In categories announced from the stage, Showtime’s steamy political drama Fellow Travelers starring Matt Bomer and Jonathan Bailey from creator Ron Nyswaner took the top prize as outstanding limited or anthology series. The Apple TV+ series Ted Lasso, which introduced a gay soccer star this past season, bested the competition in the outstanding comedy series category. The Trace Lysette-starrer Monica from IFC Films was honored as outstanding film in limited release, and Showtime’s Yellowjackets won for outstanding drama series. Perennial Emmy favorite RuPaul’s Drag Race also picked up yet another GLAAD Award for outstanding reality competition program. Rising music star Reneé Rapp also went home a winner thanks to picking up the trophy for outstanding music artist presented by rock icon Billie Joe Armstrong of Green Day.

Winners in close to a dozen other categories were also revealed during a highlight reel that played onstage. Those can be found below. All other categories will be announced at the 35th GLAAD Media Awards ceremony in New York on May 11. For a full list of nominees, click here.

The GLAAD Media Awards in Los Angeles were presented by Gilead Sciences, Google Pixel and Hyundai Motor America, with additional support from major sponsor Hornitos Tequila and official sponsors Delta Air Lines, Ketel One Family Made Vodka and Sony Music Group.

Outstanding Film – Wide Theatrical Release

All of Us Strangers (Searchlight Pictures)

American Fiction (Amazon MGM Studios)

Anyone but You (Columbia Pictures)

The Blackening (Lionsgate Films)

Bottoms (Metro-Goldwyn-Mayer) — WINNER

The Color Purple (Warner Bros.)

It’s a Wonderful Knife (RLJE Films)

Knock at the Cabin (Universal Pictures)

Moving On (Roadside Attractions)

Shortcomings (Sony Pictures Classics)

Outstanding Film – Limited Theatrical Release

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe (Blue Fox Entertainment)

The Blue Caftan (Strand Releasing)

Blue Jean (Magnolia Pictures)

How to Blow Up a Pipeline (Neon)

Joyland (Oscilloscope)

L’immensità (Music Box Films)

Monica (IFC Films) — WINNER

Our Son (Vertical Entertainment)

Passages (Mubi)

Summoning Sylvia (​​The Horror Collective)

Outstanding Drama Series

9-1-1: Lone Star (Fox)

The Chi (Showtime)

Chucky (SyFy/USA Network)

Doctor Who (Disney+)

Good Trouble (Freeform)

Grey’s Anatomy (ABC)

Quantum Leap (NBC)

Riverdale (The CW)

Station 19 (ABC)

Yellowjackets (Showtime) — WINNER

Outstanding Comedy Series

And Just Like That… (Max)

Good Omens (Amazon Prime Video)

Harlem (Amazon Prime Video)

Harley Quinn (Max)

Our Flag Means Death (Max)

Sex Education (Netflix)

Somebody Somewhere (HBO)

Ted Lasso (Apple TV+) — WINNER

What We Do in the Shadows (FX)

With Love (Amazon Prime Video)

Outstanding Limited or Anthology Series

Black Cake (Hulu)

Bodies (Netflix)

The Confessions of Frannie Langton (Britbox)

The Fall of the House of Usher (Netflix)

Fellow Travelers (Showtime) — WINNER

The Full Monty (FX on Hulu)

The Lost Flowers of Alice Hart (Amazon Prime Video)

Queen Charlotte: A Bridgerton Story (Netflix)

Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)

Transatlantic (Netflix)

Outstanding Reality Competition Program

The Boulet Brothers’ Dragula (Shudder/AMC+)

The Challenge: Battle for a New Champion (MTV)

Drag Me to Dinner (Hulu)

Love Trip: Paris (Freeform)

My Kind of Country (Apple TV+)

Next in Fashion (Netflix)

Project Runway (Bravo)

RuPaul’s Drag Race (MTV) — WINNER

Survivor (CBS)

The Voice (NBC)

Outstanding Children’s Programming

“Any Way You Slice It” Strawberry Shortcake: Berry in the Big City (Netflix)

“Blue River Wedding” Ada Twist: Scientist (Netflix) — WINNER

Bossy Bear (Nick Jr.)

Firebuds (Disney Jr.)

Monster High (Nickelodeon)

Pinecone & Pony (AppleTV+)

Princess Power (Netflix)

Ridley Jones (Netflix)

Summer Camp Island (Cartoon Network)

Work It Out Wombats! (PBS Kids)

Outstanding Kids & Family Programming or Film – Animated

Adventure Time: Fionna and Cake (Max)

Craig Of The Creek (Cartoon Network)

The Dragon Prince (Netflix)

The Ghost and Molly McGee (Disney Channel)

Hailey’s On It! (Disney Channel) — WINNER

The Loud House (Nickelodeon)

Moon Girl and Devil Dinosaur (Disney Channel)

Nimona (Netflix)

The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)

Transformers: EarthSpark (Paramount+)

Outstanding Music Artist

Billy Porter, Black Mona Lisa (Island UK/Republic Records)

boygenius, The Record (Interscope)

Brandy Clark (Brandy Clark)

Janelle Monáe, The Age of Pleasure (Atlantic Records)

Kim Petras, Feed the Beast & Problematique (Amigo/Republic Records)

Miley Cyrus, Endless Summer Vacation (Columbia Records)

Reneé Rapp, Snow Angel (Interscope) — WINNER

Sam Smith, Gloria (Capitol Records)

Troye Sivan, Something to Give Each Other (EMI Australia/Capitol Records)

Victoria Monét, Jaguar II (Lovett Music/RCA Records)

Outstanding Breakthrough Music Artist

Chappell Roan (Atlantic Records/Island Records)

David Archuleta (Archie Music) — WINNER

Fancy Hagood (Fancy Hagood Enterprises)

G Flip (Future Classic)

Ice Spice (10K Projects/Capitol Records)

Iniko (Columbia Records)

Jade LeMac (Artista Records)

The Scarlet Opera (Perta/Silent Records)

Slayyyter (FADER Label)

UMI (Keep Cool/RCA)

Outstanding Video Game

Baldur’s Gate 3 (Larian Studios) — WINNER

Goodbye Volcano High (KO_OP)

Horizon Forbidden West: Burning Shores (Guerrilla Games/Sony Interactive Entertainment)

Little Goody Two Shoes (AstralShift/Square Enix)

Overwatch 2 (Blizzard Entertainment)

Stray Gods: The Roleplaying Musical (Summerfall Studios/Humble Games)

Tchia (Awaceb/Kepler Interactive)

Thirsty Suitors (Outerloop Games/Annapurna Interactive)

This Bed We Made (Lowbirth Games)

Too Hot To Handle 2 (Nanobit/Netflix Games)

Outstanding Comic Book

Adventures of Superman: Jon Kent, written by Tom Taylor (DC Comics)

Betsy Braddock: Captain Britain, written by Tini Howard (Marvel Comics)

Hawkgirl, written by Jadzia Axelrod (DC Comics)

Killer Queens 2, written by David M. Booher (Dark Horse Comics)

The Neighbors, written by Jude Ellison S. Doyle (BOOM! Studios)

New Mutants Lethal Legion, written by Charlie Jane Anders (Marvel Comics)

The Oddly Pedestrian Life of Christopher Chaos, written by Tate Brombal based on an idea by James Tynion IV (Dark Horse Comics)

Poison Ivy, written by G. Willow Wilson (DC Comics)

Star Wars: Doctor Aphra, written by Alyssa Wong (Marvel Comics) — WINNER

Tim Drake: Robin, written by Meghan Fitzmartin (DC Comics)

Outstanding Original Graphic Novel/Anthology

Blackward, by Lawrence Lindell (Drawn & Quarterly)

Carmilla: The First Vampire, written by Amy Chu (Berger Books/Dark Horse Comics)

Cosmoknights (Book Two), by Hannah Templer (Top Shelf Productions)

Four-Color Heroes, by Richard Fairgray (Fanbase Press) — WINNER

Heartstopper Vol. 5, by Alice Oseman (Graphix/Scholastic)

Light Carries On, by Ray Nadine (Dark Horse Books)

Northranger, written by Rey Terciero (HarperAlley)

Parallel, by Matthias Lehmann (ONI Press)

Roaming, by Jillian Tamaki, Mariko Tamaki (Drawn & Quarterly)

Us, by Sara Soler (Dark Horse Books)

Outstanding Magazine Overall Coverage

The Advocate

Billboard

People

Variety

Out — WINNER

SPANISH-LANGUAGE CATEGORIES

Outstanding Scripted Television Series

4 Estrellas (RTVE Play)

Las Noches de Tefía (Atresplayer) — WINNER

Las Pelotaris (Vix)

Sagrada Familia (Netflix)

Sin Huellas (Amazon Prime Video)

Outstanding TV Journalism

“Adolescentes trans relatan su experiencia” Noticiero Telemundo (Telemundo) — WINNER

“Celebrando el orgullo” Noticiero Telemundo (Telemundo Chicago)

“Entrevista con Jesus Ociel Baena” Noticias 24/7 (Univision)

“Fe en la comunidad LGBTQ” Despierta América (Univision)

“El mes del orgullo” Univision Contigo (Univision Dallas)

“La directora Aitch Alberto presenta: ‘Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe’” Ojo Crítico (CNN Español)

“La rapera Villano Antillano habla con Jorge Ramos sobre cómo su música está rompiendo estereotipos” Al Punto (Univision)

“‘La Sala’ brinda un lugar seguro para jóvenes de la comunidad LGBTQ+ en Washington Heights” Noticias 47 (Telemundo)

“Spirit Day” Hoy Día (Telemundo)

“Sufren en silencio” Noticias 52 (Telemundo)

Best of The Hollywood Reporter